Класически и съвременни аспекти на надимплантатното протезиране
Денталните имплантати са уникално средство за протетично лечение, позволяващи да се лекуват всички степени на обеззъбяване: от единични дефекти до цялостно обеззъбяване. Феноменът, наречен Остеоинеграция е познат от няколко десетилетия. В имплантологичния свят отдавна няма съмнения относно остеоинтеграцията на титановите имплантати. Но практиката показва, че късните усложнения при имплантатно-протетично лечение настъпват предимно поради недобро протетично планиране или грешки в лабораторната технология. Липсата на периодонциум също налага различен подход в сравнение с протезирането върху естествени зъби.
Има няколко основни аспекта с които би трябвало да се съобразим при подготовка и започване на лечение. На първо място това е необходимостта от яснота относно количеството на загубената височина на алвеоларните гребени, което определя необходимостта от костно-възстановителни процедури.
Количеството и качеството на наличната прикрепена лигавица около имплантатите са втория крайъгълен камък в имплантатно-протетичното лечение.
Съобразяването с възрастта на пациента и неговото общо здравословно състояние са третия критерий, оказващ влияние на избора на прилаганите процедури. Ултракъсите имплантати и трансгингивалното имплантиране могат да бъдат прилагани с цел минимизиране на инвазивността на лечението. Едночастовите имплантати, които са с изключително тесни показания също са в нашия арсенал.
На четвърто място е детайлизиране на критериите за избор на вида протезиране – снемаемо или неснемаемо. Забелязва се стремеж за изработването на неснемаеми протезни конструкции ”на всяка цена”, както от страна на пациенти така и на дентални лекари. Тази лечебна философия често води до недобри резултати в дългосрочен план: скъсена зъбна редица, липса на опора за лицевите меки тъкани, промяна на лечебния план в хода или след завършване на лечението. Съвременните снемаеми конструкции дават възможност за перфектна хигиена, увеличава се дъвкателната ефективност, подобрява се естетиката, освен това има възможност за бързи ревизии и корекции на протезните конструкции в дългосрочен план.
Изборът на правилен материал и технология за надимплантатно протезиране в зависимост от вида на дефекта е също от съществено значение за дълготрайния успех на лечението.
През последните години, с напредването на дигитализацията в протетичната дентална медицина и имплантологията имаме възможност да ускорим лечебния процес и да направим лечението по-прогнозируемо.
Многообразието от клинични ситуации изисква от лекаря по дентална медицина познаването на всички възможности за протезиране върху имплантати.