Вертикална Препарация в Протетичното лечение
Лектор – Костадин Господинов
Времетраене: 90 минути
Препарацията за обвивни корони се използва всеки дневно от лекарите по дентална медицина. Различните начини на препарация, както и дизайна на препарационната граница са широко обсъждане още началото 80-те и 90 години на XX век.(1)(2) Според дизайна на препарацията може да се съди за възможността за по-голяма точност в областта на края на короните, предимстава и недостатъци. Различната степен на запечатване на края на короната и безпроблемното пасване върху препарирания зъб за от огромно значение (2) (3)
В презентацията ще бъдат представени класификация на различните типове препарация, техните предимства и недостатъци. Ще се разгледа подробно дизайна и особенностите на вертикалния тип препарация.
При препарацията за обвивни корони в голяма част от случаите на лекарите по дентална медицина им се налага да позиционират краят на короната субгингивално, поради различни причини. При субгингивалните възтановявания има вероятност да има навлизане в биологичното пространство на денто- гингивалния комплекс. Това може да доведе до реакция от страна на гингивата и алвеоларната кост (4). За да може това да се предотврати навлизането в биологичната ширина трябва да се следват определени правила за препарация, отпечатване и циментиране на короните.
Презентацията ще разгледа и демострират правилата за препарация с ротиращи инструменти, отпечатването – дигитално и аналогово, както и техниките на циментиране на обвивни корони.
При препарирането с вертикална граница е популярно да се говори за гингивален кюретаж или “gingitage” – което само по себе си представлява контролирано навлизане на ротиращия инструмент в сулкуса по време на препарация.(5) При хронично възпалени тъкани около компрометиране корони след подмяната им и извършването на този гингивален кюретаж се наблюдава отлично ниво на оздравяване на меките тъкани. (6) (7)
След оздравителния процес на тъканите и отпечатването на протетичното поле трябва да се изработи корона от подходящ материал според типа на избраната препарация. От представянето на метало-керамияните възтановявания от Becker през 1956г. материалите за изработка на обвивни корони непрекъснато еволюират. В днешни дни има голямо разнообразие, от които лекарите по дентална медицина могат да избират – метало-керамика, керамика, циркоениви изделия.
В прецентацията ще се разгледат различните видове материали, свъременните тенденции за изборът им и циментирането на короните според материала.
(1)G I Pardo: A full cast restoration design offering superior marginal characteristics
(2) E M Butel 1 , J C Campbell, P M DiFiore – Crown margin design: a dental school survey – J Prosthet Dent 1991 Feb
(3) J R Gavelis, J D Morency, E D Riley, R B Sozio – The effect of various finish line preparations on the marginal seal and occlusal seat of full crown preparations – J Prosthet Dent 1981 Feb;45(2):138-45
(4)Sorensen SE, Larsen IB, Jorgensen KD: Gingival and alveolar bone reaction to marginal fit of
subgingival crown margins. Seand J Dent Res 1986
(5) Brady, W. F. (1982). Periodontal and Restorative Considerations in Rotary Gingival Curettage. The Journal of the American Dental Association
(6) Sculean, A., Gruber, R., & Bosshardt, D. D. (2014). Soft tissue wound healing around teeth and dental implants. Journal of Clinical Periodontology
(7) AUKHIL, I. (2000). Biology of wound healing. Periodontology 2000
(8) Brecker SC. Porcelain baked to gold-a new medium in prosthodontics.
J PROSTHET DENT 1956